Kolorowe święta

W Indiach Święto Holi nazywane również Festiwalem Kolorów, to święto radości i wiosny. Obchodzone jest przeważnie w dniu pełni księżyca. Zapowiada pożegnanie zimy oraz rozpoczęcie wiosny. Festiwal wypełnia tam zawsze atmosfera wiecznej radości. Holi jest świętem, podczas którego znikają na chwilę społeczne tabu. Hindusi porzucają wszelkie złości i bawiąc się obrzucają się nawzajem kolorowym proszkiem albo polewają wodą. Wszędzie widać chmury różnobarwnych kolorów. Wszyscy tańczą, śpiewają i bawią się, rzucając kolorowy proszek w powietrze. Romantyczna aura tego święta łączona jest też z miłością Radhy i Kriszny.
za: kripalu.pl
 
W Polsce Holi Festiwal organizowany jest w wielu miastach od lat.
Zabawy zaczerpnięte z indyjskiej tradycji organizuje się w Polsce nie tylko w tym czasie. Polegają one na dość wiernym odwzorowaniu Holi - wyrzucaniu w powietrze kolorowych farb.
 
Pierwsza wiosenna pełnia jest ważnym symbolicznie wydarzeniem nie tylko w Indiach. To właśnie w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni w wielu krajach przypadają święta Wielkanocne. Podobnie jak hinduskiemu świętu Holi, towarzyszą mu kolory. Malowane jajka znamy pewnie wszyscy. Mają one symbolizować wkraczanie nowego życia i kolorów po zimie, kiedy to czas był ponury, ciemny i szary.
Koszyczek z jajkami to symboliczne ptasie gniazdo, w którym za chwilę wykluje się nowe życie.
Jak zwykle w moich tekstach, nie obędzie się bez przenośni. Kiedy zaczyna nam "lepiej iść", mówimy, że życie - lub wszystko - nabiera barw. Bo kolory to różnorodność. Szarość jest chłodna, monotonna i nieciekawa. Nie lubimy jej. Lubimy kolory. Ale! gdyby nie szarość, zawsze obecne kolory byłyby mniej fascynujące. To dzięki szarości i zimowemu chłodowi możemy poczuć różnicę, gdy świat zaczyna nabierać barw. Mówić barwnie, to mówić językiem"ładnym, prawda? O ciekawym, pozytywnie nastawionym do życia człowieku mówimy, że wnosi on kolory w nasze życie. Ten ktoś sprawia, że chce się żyć. Tęcza - barwne zjawisko widywane na tle nieba po deszczu - ma wiele symbolicznych znaczeń.
Pierwsza pełnia po wiosennej równonocy mówi zaś: oto do-pełni-ło się!
Jest to czas święta Estery w judaizmie, bogini Isztar, czczona w Mezopotamii, ma podobne Imię, a jej Syryjską odpowiedniczką była Asztare.
Jeśli dodam, że anglojęzyczna forma pozdrowienia w czasie wiosennego święta to "Happy Easter", być może łatwo będzie zrozumieć, że tak naprawdę Wielkanoc ma swoje odpowiedniki w różnych kulturach.
A dlaczego w Polsce obchodzimy święta Wielkanocne?
I dlaczego postać "tego, który niesie krzyż" jest znana na całym świecie?
O tym przeczytasz w moich książkach, do czego serdecznie zachęcam :)
 
Bez względu na to więc, czy w tym czasie obchodzisz Holi, Wielkanoc, czy inne święto, jest to święto ściśle związane z nadejściem wiosny. Przywitaniem rozkwitu i cieszenie się bogactwem życia.
Z tej okazji życzę Ci przede wszystkim dostrzegania.
Dostrzegania tego, że to właśnie różnorodność jest ciekawa.
Wesołych świąt!!!